Pro rodiče: Přihlašte se k odběru novinek

Mensa ČR rozesílá prostřednictvím e-mailu nepravidelný newsletter rodičům, kteří o to projeví zájem. Jedná se převážně o upoutávky na nadcházející akce pro děti (a někdy i jejich rodiče): Logická olympiáda, setkání členů a příznivců Dětské Mensy, příměstské tábory, pobytové tábory apod. Máte-li zájem o odběr novinek z některé z těchto oblastí, přihlašte se prosím k odběru newsletteru:

Newsletter pro rodiče – přihláška k odběru

Z našich akcí

Přemýšlíte nad tím, zda má cenu přihlašovat se k odběru dalšího newsletteru a zda to není zbytečné zahlcování Vaší e-mailové schránky? Posuďte sami, zda byste chtěli dostávat upoutávky na námi pořádané akce. Kliknutím na název některé z níže uvedených akcí si můžete přečíst dojmy účastníků.

Semináře pro nadané studenty

Pro nadané studenty ve věku 13–19 let pořádáme pětidenní semináře zaměřené na rozvoj znalostí v oblasti přírodních věd a technických oborů, na podporu logického myšlení, samostatné tvořivosti a motivace k dalšímu studiu těchto oborů. Pro účastníky jsou připraveny přednášky odborníků, několik soutěží pro týmy i jednotlivce, exkurze a v neposlední řadě se seznámí s podobně orientovanými studenty z celé republiky. Na seminář se mohou přihlašovat všichni nadaní studenti, kteří o něj projeví zájem (tzn. nemusí být členy Mensy).

Logická olympiáda

Logická olympiáda je určena všem žákům mateřských a základních škol (a odpovídajícím ročníkům víceletých gymnázií) a studentům středních škol, kteří mají hlavu na svém místě a chtějí porovnat své síly s ostatními z celé České republiky. Pokud se Vaše dítě dosud neúčastnilo Logické olympiády a měli byste o účast zájem, přihlašte se prosím rovněž k odběru našeho newsletteru a budeme Vás včas informovat o důležitých termínech. Více o Logické olympiádě se dozvíte na http://www.logickaolympiada.cz.

Stručná shrnutí jednotlivých ročníků Logické olympiády najdete v sekci Historie Logické olympiády.

historie Logické olympiády


Inteligence a osobnost

31.3.2024 Jarka Marčeková | Další informace...

Někdy ve společnosti převládá názor, že nadaní jsou tak trochu zvláštní. Že to jsou podivíni, kteří celý den sedí s knížkou v ruce, jsou asociální, depresivní, nemají moc přátel a mezi koníčky patří maximálně tak šachy nebo hraní složitých deskových her a šifrovaček. Je to ale skutečně tak? Souvisí výška IQ s osobností?


Počítačové hry, které vytvoří profil nadání – to je projekt Invenio

15.2.2024 Jarka Marčeková | Další informace...

Vzdělání je jedním ze základních pilířů úspěšného a spokojeného života. V ideálním světě by pak měla každá škola jít vstříc nadaným dětem a vypracovat pro ně individuální vzdělávací plán (IVP). Samozřejmě že realita někdy neodpovídá ideálnímu světu, ale stále více a více škol se o nadané žáky zajímá a snaží se s nimi individuálně pracovat. Aby ale vůbec škola, respektive učitel věděl, že má ve třídě nadaného žáka, je potřeba, aby dítě prošlo oficiální diagnostikou. Nyní je možné jako diagnostiku využít i speciální počítačové hry vyvinuté odborníky z Masarykovy univerzity.


Tipy na deskovky pro děti - Vánoce 2023

11.12.2023 Jarka Marčeková | Další informace...

Vánoce se nezadržitelně blíží a pokud ještě stále hledáte tip pro pěkný dárek pod stromeček pro vaše děti, tak vás třeba zaujme nějaká z následujícíh her. A i v případě, že na tento článek narazíte v jiný než předvánoční čas, věřím, že se vám tyto tipy budou hodit.

rodina hraje deskovou hru



Přetestování zdarma pro členy Dětské Mensy

7.11.2022 Zuzana Poláková | Další informace...

Rádi bychom Vás informovali o možnosti, kterou mají členové Dětské Mensy, a to mezi 14. a 16. narozeninami ZDARMA absolvovat mensovní vstupní IQ test pro dospělé. Úspěšným složením tohoto testu je podmíněn přestup do „dospělé“ Mensy. Připomínáme, že Dětská Mensa je určena pro děti ve věku od 5 do 16 let a dovršením tohoto věku tedy Vaše členství zanikne.


Bádání s nadšením

1.10.2019 Kateřina Vágnerová (Masarykova základní škola Klatovy, tř. Národních mučedníků 185), Jana Rožňová (Masarykova základní škola Janovice nad Úhlavou) | Další informace...

Plná verze konferenčního příspěvku na téma „badatelská činnost v Klubech nadaných dětí na prvním stupni ZŠ“, prezentovaného na konferenci Veletrh nápadů učitelů fyziky ve dnech 30. 8. – 1. 9. 2019 v Hradci Králové.


Jak poznat mimořádně nadané dítě?

13.9.2019 Český rozhlas Plus | Další informace...

Mimořádně nadaní lidé, zejména vědci a umělci, budí zájem celé společnosti. Nadání samo o sobě ale nezaručuje předem člověku úspěch. Důležité jsou také podmínky, které pro rozvoj svých vloh jedinec má. Řada slavných osobností své nadání rozvíjela už od dětství. Jenže rozpoznat nadané dítě nemusí být jednoduché. V reportáži Českého rozhlasu Plus se tématu věnuje Martin Srb.


Školky spolupracující s Mensou si nyní mohou snáze vyměňovat zkušenosti

27.8.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Doplnili jsme stránku „Vzájemná výměna zkušeností mezi NTC školkami“, která Vás možná inspiruje při vymýšlení NTC aktivit ve Vaší školce. Na aktualizované stránce najdete řadu příkladů dobré praxe u školek, které své materiály již dříve zveřejnily na webu deti.mensa.cz.


Kluby nadaných dětí se mohou vzájemně inspirovat

27.8.2018 Lenka Šnajdrová | Další informace...

Doplnili jsme stránku „Vzájemná výměna zkušeností mezi kluby nadaných dětí“, která učitele a vedoucí možná inspiruje při vymýšlení aktivit v jejich klubu nadaných dětí (KND). Na aktualizované stránce najdete řadu příkladů dobré praxe u KND, které své materiály již dříve zveřejnily na webu deti.mensa.cz.


Co se děje pro nadané děti na Klatovsku

29.7.2018 Kateřina Vágnerová | Další informace...

Následující shrnutí aktivit pro nadané děti v Klatovech a jejich nejbližším okolí bylo publikováno v srpnovém čísle mensovního časopisu.


Jak nemluvit se svými dětmi aneb Stinná stránka chvály

11.3.2018 Po Bronson (z originálu přeložila a upravila Jana Tomaštíková) | Další informace...

K čemu nás může inspirovat kluk jako Thomas?

Thomas chodí do páté třídy velmi prestižní školy. Už od malička neustále slyší, že je chytrý, a to nejen od svých rodičů, ale od každého dospělého, se kterým se setká. Jeho extrémně vysokou inteligenci již potvrdilo i několik testů. Vědomí, že je chytrý, ale Thomasovi kupodivu ve škole moc nepomáhalo. Místo toho, aby se pouštěl do všech svých školních úkolů sebevědomě a s elánem, děl se přesný opak. „Thomas nechtěl zkoušet věci, ve kterých nebyl úspěšný,“ vzpomíná Thomasův otec, „jakmile mu něco nešlo, prohlásil ‚tohle mi nejde‘ a bez váhání to vzdal.“ A tak si Thomas rozdělil svět na věci, ve kterých byl přirozeně dobrý, a na věci, které mu nešly.


Kde sehnat pracovní listy pro nadané žáky?

11.4.2017 Lenka Šnajdrová, Magdalena Čavojská | Další informace...

Často se setkáváme s dotazy učitelů, kde sehnat pracovní listy pro nadané žáky. Shromáždili jsme pro Vás několik tipů.


» Archiv